Zabawa jedzeniem? Czemu nie? Dobrze znają to dzieci, które jedzą rączkami. Tym razem przedstawiamy zabawy dla starszaków. Poniżej osiem pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem z użyciem produktów spożywczych!

 

  1. Obrazy z warzyw i owoców– najlepiej robić je tuż przed posiłkiem, ponieważ wtedy dzieci mogą go samodzielnie przygotować. Przygotowujemy pokrojone warzywa i owoce; szczypiorek, kiełki i zioła także są mile widziane. Na talerzu dzieci tworzą bajeczne, kolorowe, zdrowie i pyszne kompozycje.
  2. Ciuciubabka inaczej– zabawa pobudzająca zmysły. Potrzebujemy różnych produktów spożywczych, które dzieci mogą rozpoznać po kształcie, zapachu lub smaku. Przewiązujemy dziecku oczy chustką i podajemy kolejne produkty.
  3. Małe laboratorium– dziecko tworzy prawdziwe dzieło sztuki. A potrzeba niewiele: mleko, barwniki spożywcze, patyczek higieniczny i płaski talerz. Mleko wylewamy na talerz, następnie upuszczamy na niego krople barwników w różnych kolorach. Patyczkiem higienicznym dotykamy mleka na talerzu i malujemy!
  4. Kolorowy seler– potrzebujemy kilku wysokich szklanek, barwników spożywczych, wody i kilku łodyg selera naciowego. Do trzech szklanek wlewamy wodę i dodajemy barwniki. Do każdej z szklanek wkładamy łodygę selera naciowego. Odstawiamy na 2-3 godziny. Po upływie czasu zobaczymy, jak zmienił się kolor selera. Możecie być zaskoczeni…
  5. Co jest grane?– lista składników dość bogata: 2 szklanki, ciepła i zimna woda, ocet spożywczy, atrament i łyżeczka. Do jednej szklanki wlewamy ciepłą, a do drugiej zimną wodę, w takiej samej ilości. Do obu szklanek wkraplamy krople atramentu. Mieszamy. Okazuje się, że w wodzie ciepłej zanika barwa niebieska, a w szklance z zimną wodą pozostaje kolor niebieski. Do szklanki z bezbarwną wodą (ciepłą) dodajemy kilka kropel octu. Pojawia się piękny kolor. Jaki? Nie zdradzamy, spróbujcie sami.
  6. Ruchome piaski– trzy składniki: mąka ziemniaczana, woda i miska. W misce mieszamy mąkę ziemniaczaną z wodą, tak by powstawała kulka. Dzieci przygotowują z ciasta kulkę. Czy im się uda?
  7. Czy każde jajko tonie?– potrzebujemy dwóch surowych jajek, dwóch szklanek, wodę, sól i łyżkę. Do dwóch szklanek nalewamy taką samą ilość wody. Do jednej dodajemy soli – przygotowujemy roztwór nasycony. Do przygotowanych szklanek wkładamy delikatnie jajko łyżką. Sprawdźcie, czy jajka zatoną.
  8. Jak nadmuchać balon bez dmuchania?– potrzebna szklanka, woda, soda oczyszczona, ocet lub kwasek cytrynowy, gumowa rękawiczka i taśma klejąca. Do szklanki wlewamy wodę do 1/3 objętości. Dodajemy do niej ocet lub 3-4 łyżeczki kwasku cytrynowego. Mieszamy. Do rękawiczki delikatnie wsypujemy ok. 3-4 łyżeczki sody oczyszczonej. Ostrożnie nakładamy rękawiczkę na szklankę, ale tak, by soda nie wsypała się do szklanki. Obklejamy rękawiczkę taśmą klejącą, by dobrze się trzymała. Powoli podnosimy palce rękawiczki, w których jest soda, do góry, by wsypała się do szklanki. Dzieci z pewnej odległości obserwują wynik eksperymentu.